Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Wystawy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Rygory sanitarne Domu Kultury w Kozach
Deklaracja dostępności
Polityka prywatności
Lista obsługiwanych stron (fanpage) przez Dom Kultury w Kozach
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Zespoły i grupy artystyczne


Młodzieżowa Orkiestra Dęta

  


Próby zespołu odbywają się

w piątek, o godz. 18:00-20:00


Kapelmistrz: Dawid Zbijowski


  Nasz Fanpage: www.facebook.com/mod.kozy

 

kreska ozdobna

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Kozach założona została w 1992 roku, jednak tradycje jej sięgają 80 lat wstecz. Orkiestra skupia dzieci i młodzież koziańską.
   Repertuar orkiestry jest zróżnicowany, wykonuje muzykę poważną, klasyczną, marszową oraz taneczną. W ciągu roku orkiestra występuje uświetniając uroczystości gminne, środowiskowe. Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości zespół stał się wizytówką Gminy Kozy uczestnicząc w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach orkiestr dętych.
   Orkiestra wielokrotnie stawała na podium różnych festiwali, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Brenna, Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka”. Ponadto brała udział w zagranicznych festiwalach muzycznych: Kristianstad – Szwecja, Koptendorf – Niemcy czy Kenderes – Węgry. W 2007 r. oraz 2009 Orkiestra oraz jej instruktorzy zostali odznaczeni Odznakami Honorowymi Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Dumą orkiestry jest fakt, że pod jej skrzydłami wykształciło się ponad 150 instrumentalistów, z których wielu gra obecnie w koziańskich zespołach dętych.
   Orkiestra rozwija się i poszerza swój skład o nowych, zdolnych pasjonatów muzycznych, zachęcając młodzież do nauki gry na instrumentach dętych.

 

                                                                                                                           fot. J.Naglik


A K T U A L N O Ś C I     O R K I E S T R O W EPodczs tegorocznych Dni Kóz

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

uroczyście obchodziła swój jubileusz

25-cio lecie istnienia

(4.06.2017 r.)


Historia MOD
Wyjątkowe miejsce na ziemi, wieś Kozy u stóp Hrobaczej Łąki, bez muzyki obejść się nie może…
Korzeni zespołu należy szukać w latach dwudziestych ubiegłego wieku tudzież w działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Kozach. Wówczas powstała Orkiestra Parafialna, która zainicjowała swoją działalność 5 maja 1925 roku występem podczas sumy w kościele. Od tamtego momentu do wybuchu wojny orkiestra towarzyszyła uroczystościom kościelnym i świętom państwowym.
Po przejściu zawieruchy wojennej oddech życia tchnął w ludzi radość i chęć do wspólnej zabawy i muzykowania. W Kozach ponownie utworzyła się grupa muzyczna, tym razem zupełnie niezależna.
Dyrygentem został Franciszek Malarz. Ogromny zapał osób tworzących tę orkiestrę spotkał się z mizerią czasu, w jakim przyszło jej funkcjonować. Bywało, że na częstotliwość prób miały wpływ obowiązki związane z pracami przy gospodarstwach rolnych, a występy ograniczały się jedynie do grania na uroczystościach kościelnych. Trudności finansowe, brak mecenasa i stałego miejsca spotkań stopniowo podcinały skrzydła muzykom, co w końcu doprowadziło do zaniku zespołu.
Był rok 1989… Nowe nadzieje i entuzjazm stały się motorem napędowym wszelkich działań społecznych. Odżyła idea stworzenia zespołu orkiestrowego w Kozach. Jednym z pomysłodawców był członek dawnej orkiestry – Stanisław Wróbel. Idea trafiła na podatny grunt i zyskała sojusznika w rodzącym się samorządzie, szczególnie
w osobie Jacka Falfusa, nowo wybranego Wójta Gminy. Okazało się, że początek nie był łatwy, ale zapał szybko przerodził się w działanie. Dzięki Janowi Paciorkowi zakupiono w bardzo atrakcyjnej cenie instrumenty z orkiestry dętej FSM. Mając zaplecze instrumentalne, przystąpiono do poszukiwań chętnych do nauki. Już na początku lat 90-tych zaproponowano dzieciom szkół podstawowych darmowe zajęcia gry na instrumentach dętych. Od tamtej pory nastał nowy etap w dziejach orkiestry. Siedzibą zespołu stały się pomieszczenia w budynku przy Krakowskiej 2 w Kozach (Świetlica Gminna, obecnie Dom Kultury). Pierwszymi instruktorami nauki gry na instrumentach byli: Stanisław Wróbel, Jan Paciorek oraz Rudolf Honkisz.
Dzieci już po półrocznej nauce dołączyły do starszych instrumentalistów koziańskich i wspólną grą uświetniały uroczystości kościelne. Pomocą służyły wtedy również osoby takie jak: dr Tadeusz Leśniak, Andrzej Nycz, Zbigniew Radziejewski, Jan Mosz, Eugeniusz Baścik oraz wielu innych. W tym czasie zakupiono kolejne instrumenty oraz zlecono koziańskiemu krawcowi – Mariuszowi Biłkowi – uszycie mundurów.
23 maja 1992 roku w sali Domu Kultury w Kozach odbył się pierwszy koncert orkiestry, której pierwotna nazwa brzmiała: „Młodzieżowa Koziańska Orkiestra Dęta” (tu ciekawostka: konferansjerem był ówczesny aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – Kuba Abrahamowicz). W tamtym czasie do kalendarza występów wpisały się koncerty stałe: Noworoczny oraz Majowy.
Końcem 1993 roku została powołana do życia pierwsza instytucja kulturalna w Kozach – Dom Kultury. Od tamtego momentu Młodzieżowa Orkiestra Dęta (MOD) zyskuje pełną opiekę instytucjonalną, by już w kolejnym roku wziąć udział w wojewódzkim przeglądzie zespołów artystycznych w Brennej, gdzie zdobywa II miejsce. Orkiestra rozpoczęła wtedy swoją przygodę z wyjazdami na festiwale krajowe i zagraniczne. Dynamiczny rozwój zespołu i liczne osiągnięcia sprawiły, że coraz więcej chętnych wstępowało w jego szeregi. Zespołowi początkowo towarzyszyły wokalistki: Kazimiera Sołczykiewicz i Liliana Dudys, a następnie Iwona Naglik (do dziś). Pierwszymi instrumentalistkami, które dołączyły do Orkiestry były Renata Tomala, Ewa Kowalik oraz Patrycja Handzlik. Wtedy też przy Orkiestrze powstała grupa werblistek, tamburmajorek, mażoretek oraz grupa musztry paradnej, prowadzona przez Krystynę Mirochę.
Apetyty wzmacniane ambicją młodego zespołu doprowadziły do chęci zaistnienia na scenie ogólnopolskiej. Po czasochłonnych i przede wszystkim pracochłonnych przygotowaniach, Orkiestra po raz pierwszy wzięła udział w tak prestiżowym wydarzeniu – Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Doświadczenie zdobyte podczas tego wyjazdu okazało się lekcją wspominaną i przytaczaną do dziś.
Kolejne lata funkcjonowania zespołu wspominane są jako okres wielkiej przygody; dołączenie nowych członków i odejście innych, kolejne koncerty, festiwale, wyjazdy zagraniczne, sukcesy i również porażki.
Zespół odwiedził kilkakrotnie: Szwecję, Niemcy, Węgry, Słowację, Czechy, z każdego wyjazdu (poza wspomnieniami) przywożąc nagrody, wyróżnienia i dyplomy.
Fakt prężnego funkcjonowania Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kozach stał się silnym argumentem, by na miejsce Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych wybrać Gminę Kozy. Impreza ruszyła w 1997 roku, by w kolejnym zyskać formę festiwalową i z czasem przerodzić się w Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Złota Trąbka, który odbywa się do dziś (w 2017 r. XIV międzynarodowa edycja).
W 2006 roku zespół zyskał sympatyczne wsparcie – powstało Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej na czele z Marzeną Mandą (mama jednej z członkiń zespołu).
Równocześnie pojawiły się próby stworzenia nowej formacji o profesjonalnym charakterze; założono Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej Kóz i Okolic im. Jana Laszczaka. Mimo początkowego sukcesu, organizacja nie była w stanie udźwignąć ciężaru prowadzenia zawodowej formacji muzycznej i ostatecznie została rozwiązana. Pozytywnym efektem funkcjonowania obu stowarzyszeń było wsparcie dla młodego zespołu MOD. Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej pomagało realizować wyjazdy zespołu i wsparło jego doposażenie w okolicznościowe koszulki. Natomiast Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej Kóz i Okolic im. Jana Laszczaka angażowało część muzyków MOD w liczne działania muzyczne i zainicjowało projekt „Muzykujące Kozy” (realizowany przez Dom Kultury w Kozach, a finansowany ze środków UE), który pozwolił na przygotowanie do pracy instruktorskiej 15 muzyków.
Przez 25 lat działalności Orkiestry przewinęło się przez nią ponad 250 osób. Do dnia dzisiejszego zespół MOD uczestniczy w różnego rodzaju festiwalach i uroczystościach, wykonując utwory z bardzo szerokiego wachlarza gatunkowego: od muzyki klasycznej przez marszową, taneczną aż do rozrywkowej. Niezapomnianymi przeżyciami dla członków zespołu były koncerty festiwalowe i te z udziałem znanych gwiazd estrady (koncert ze Zbigniewem Wodeckim w Inowrocławiu, koncert z Edytą i Łukaszem Golcami w Kozach, wspólny występ z zespołem VOX w Inowrocławiu). Tradycją MOD jest jej Koncert Noworoczny, który zawsze gromadzi liczną publiczność, stanowiąc niezapomniane wydarzenie artystyczne.
Motywem przewodnim Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz jest „zagrać jak najpiękniej, a swoją sztuką trafić do uczuć i serc słuchaczy”.

 

Red. Stanisław Wróbel


Zobacz fotogalerię (kliknij)


kreska ozdobna5 zdjęć Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Detych w ramach Festiwalu ZŁOTA TRĄBKA 2016Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz zaprezentowała się w dwóch konkursach

XIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA 2016.

Młodzi muzycy wystąpili przed Jury Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Kozach,

gdzie zdobyli SREBRNY DYPLOM

oraz zaprezentowali się w Konkursie Musztry Orkiestrowej w Jasienicy.


Zobacz fotogalerię (kliknij)


kreska ozdobnakreska ozdobna


2 zdjęcia Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz za Polsko-Czeskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Międzyrzeczu Dolnym - 27.09.2015, fot. K. Pater

fot.: K. Pater


MOD Kozy na Polsko-Czeskim przeglądzie orkiestr dętych

W słoneczne niedzielne popołudnie 27 września w Międzyrzeczu Dolnym odbył się Polsko-Czeski Przegląd Orkiestr. Oprócz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz na scenie można było podziwiać gości z Czech, orkiestry z Międzyrzecza i Mazańcowic oraz zespół „Międzyrzeczanie”. Przegląd był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, podzielenia się planami, a także zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć. MOD Kozy pod batutą Stanisława Wróbla wykonała utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej porywając licznie zgromadzoną publiczność. Na koniec Wójt gminy Janusz Pierzyna wspominał, że inspiracją do powstania orkiestry dętej w gminie Jasienica był właśnie występ MOD Kozy sprzed prawie 20 lat.

tekst: A. Grabski

kreska ozdobna


REKRUTACJA TRWA !!! PRZYŁĄĆZ SIĘ DO NAS !!!

Plakat - rekrytacja do zespołu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kozach na rok szkolny 2015-2016


kreska ozdobna


Wyjazd Młodzieżowej Orkiestry Detej do Niemiec

19-21.06.2015 r.


Müsikfest Internatione Komptendorf - 19-21.06.2015 r.
W piątek, 19 czerwca, we wczesnych godzinach porannych nasza Orkiestra wyruszyła do miejscowości Komptendorf na: "Müsikfest Internatione Komptendorf" w Niemczech.
Zanim dotarliśmy do celu, odwiedziliśmy Berlin. Mieliśmy okazję zobaczyć takie miejsca jak: Wieża telewizyjna, Brama Brandenburska, Alexander Platz, Pomnik Holokaustu czy Reichstag (parlament).
Po przybyciu do Komptendorf wspólnie koncertowaliśmy z pozostałymi orkiestrami z takich krajów jak: Niemcy, Czechy, Włochy czy Irlandia.
W sobotę wszystkie orkiestry udały się do miejscowości Burg, gdzie nie tylko koncertowaliśmy, ale miał miejsce spływ rzeką Spreewald.
Następnie odbyła się próba przemarszu ulicami Komptendorf.
Niedziela - oficjalna część festiwalu, rozpoczęta przemarszem, by zaprosić do udziału publiczność. Rozpoczęcie odbyło się na stadionie miejskim, gdzie wspólnie z orkiestrą czeską zagraliśmy "Happy Marching Band", pod buławą naszej tamburmajorki - Jolanty Naglik. Następnie miały miejsce koncerty wszystkich orkiestr biorących udział w wydarzeniu. Podczas Naszego koncertu nie zabrakło także Lajkonika, który dodał kunsztu i animuszu naszej Orkiestrze.
Mimo fikuśnej aury, podczas całego pobytu nie opuszczał nas dobry humor oraz pozytywna atmosfera, czego dowodem był wspólnie spędzony czas oraz gra w „ziemniaka”, która mogłaby trwać bez końca. Czego dowodem są zdjęcia.

tekst: J.N.

Zobacz fotogalerię

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przygotowuje się do występu na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr organizowanym podczas Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA TRABKA 2015.
21 stycznia 2015 r. odbył się popis uczniów Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Zobacz fotogalerię

 

                                                                                                  przygotowanie plakatu: J. Naglik


Zobacz fotogalerięMłodzieżowa Orkiestra Deta w Żylinie

28 listopada 2014 r.


Zobacz fotogalerięDOŻYNKI GMINNE

7 września 2014 r.


Jak co roku w niedzielne popołudnie podczas Dożynek Gminnych Orkiestra zaprezentowała krótki koncert, w którym można było usłyszeć muzykę rozrywkową i biesiadną. Orkiestrze towarzyszyli również zaprzyjaźnieni wokaiści.

(oprac J.N.)

Zobacz fotogalerięMłodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz

na słowackim Festiwalu Orkiestr w Namestowie

- DYCHFEST 2014

 

10 sierpnia 2014 r. Młodzieżowa Orkiestra Dęta wraz z zaprzyjaźnioną Orkiestrą Detą OSP Pisarzowice miała przyjemnośc wystąpić przed publicznością Namestowskiego Festiwalu Orkiestr Dętych - NÁMESTOSKÝ DYCHFEST 2014.

 

Dzięki uprzejmości organizatorów festiwalu orkiestry uczestniczyły w malowniczym rejsie na wyspę Slanickiej Osade, która ocalała po zalaniu zapory w 1953 roku. Jako wyspa zachowało się tylko wzgórze z barokowym kościołem i kalwarią, które kiedyś stanowiło dominantę gminy Slanica.
Muzycy mieli okazję obejrzeć tam stałą ekspozycję tradycyjnej sztuki ludowej z kolekcji Orawskiej Galerii. „Tradycyjna ludowa plastyka i malarstwo” (Tradičná ľudová plastika a maľba) jest wystawiona w muzeum Slanickej Wyspy Sztuki (Slanický Ostrov umenia) - we wnętrzu kościoła z fasadą z okresu klasycystycznego na środku Orawskiej Zapory Wodnej (Oravská Priehrada).

(DK)


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


 

 

50-CIO LECIE KGW W ĆWIKLICACH:

 

9 sierpnia 2014 r. na zaproszenie przewodniczącej KGW w Ćwiklicach k. Pszczyny nasza Orkiestra uczestniczyła w obchodach 50-lecia tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich.
Po przemarszu pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości, Orkiestra dała koncert połączony z biesiadowaniem, dzięki czemu zyskała sobie sympatię nie tylko członkiń Koła, ale również mieszkańców Ćwiklic jak i zaproszonych gości.

 

                                                                                                                                                                            (oprac. J.N.)ORKIESTROWE ZAŚLUBINY:

„Niby nic a tak to się zaczęło,
niby nic, zwyczajne pa pa pa (…)”

 

Nie ma lepszego wstępu by opisać wydarzenie, jakie miało miejsce 2 sierpnia 2014 roku - ślub naszego byłego saksofonisty Michała z mażoretką Kingą. Oboje poznali się właśnie w naszej Orkiestrze. I nas nie mogło tam zabraknąć. Wtórując muzykowaniem w tak ważnym dla nich dniu.

Młodej Parze, życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia, zdrowia, szczęścia, pomyślności, obfitości i Błogosławieństwa Bożego.


(oprac. J.N.)

 


ZŁOTA TRĄBKA 2014


W dniach 30-31.05.-01.06.2014 odbył się XI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Trąbka”, podczas którego nasza orkiestra wzięła udział w warsztatach orkiestrowych oraz Paradzie Orkiestr ulicami Bielska-Białej.
Podczas warsztatów wraz z Orkiestrą Gminy Żytno doskonalono utwory, pod pilnym okiem płk Pawła Lewandowskiego i Orlina Bebenowa, które to orkiestry zaprezentowały w koncertach inauguracyjnym w Jasienicy oraz finałowym w  Kozach.
Serdecznie dziękujemy Orkiestrze z Żytna za współpracę oraz wspaniałą atmosferę, dyrygentom za prowadzenie. Wszystkim orkiestrom gratulujemy zasłużonych nagród.
Do szybkiego zobaczenia.

(oprac. J.N.)


 

 

ORKIESTROWA MAJÓWKA DZIEŃ PO DNIU

 

Popołudniem, 30 kwietnia 2014 r. na tarasie Pałacu Czeczów w Kozach, odbył się Koncert Wiosenny, który zapoczątkował majowe wojaże orkiestry. Młodzi muzycy pod batutą Stanisława Wróbla zaprezentowali bogato rozwinięty repertuar, a animuszu dodała nie tylko wyśmienita pogoda tego dnia, ale również barwny ubiór orkiestrantów.
Przez następne dwa dni według tradycji muzyków odbyła się tzw. „objazdówka”, gdzie orkiestranci, koncertując odwiedzali domy mieszkańców na terenie całej naszej gminy.
Natomiast 3-go maja orkiestra uczestniczyła w Uroczystości NMP Królowej Polski, tradycyjnie idąc w procesji oraz Mszy Św. „U Panienki”. Majowy weekend orkiestra zakończyła, uświetniając I Komunię Św. w kościele pw.  Zesłania Ducha Św. w Kozach Gajach.

 

(oprac. J.N.)czytaj również:

 

POPIS UCZNIÓW MŁODZIEZOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ

 czytaj również:

NAGRODZENI KOZIAŃSCY ANIMATORZYSPOTKANIE Z KOLĘDĄ – 12.01.2014 r.

Dzień po Koncercie Noworocznym, nasza orkiestra wzięła udział w „Spotkaniu z Kolędą”, które odbyło się w Kościele pw. Zesłania Ducha Św. w Kozach Gajach. Po występach wszystkich zespołów biorących udział w kolędowaniu odbył się pokaz sztucznych ogni.

(oprac. J.N.)


Fotogaleria: http://www.domkultury.kozy.pl/galeria/spotkanie-z-koleda-w-kozach-gajach12012014r/70/
KONCERT NOWOROCZNY MOD

11 stycznia 2014 r. odbył się tradycyjny już Koncert Noworoczny naszej orkiestry. Nie był to jednak zwykły koncert, bowiem stanowił on artystyczną podróż przez 20 lat istnienia Domu Kultury w Kozach.
Orkiestra koncertowała na przemian wtórując formacjom, jakie działają w placówce Domu Kultury, a były to: Zespół Pieśni i Tańca „Kozianie”, Chór Domu Kultury, Uczestnicy kursu tańca „Praktis” – seniorzy oraz najmłodsza grypa taneczna, a także skrzypek – Piotr Sadowski. Podczas koncertu można było również usłyszeć popis młodych akordeonistów Julii i Wojciecha Strączków.
W imieniu Orkiestry serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w koncercie, a przede wszystkim licznie przybyłej publiczności.

 

Poniżej, podziękowania, jakie skierował Dyrektor Domu Kultury Pan Marek Małecki:

 

W imieniu swoim i całego zespołu pracowników Domu Kultury w Kozach
składam gorące podziękowanie uczestnikom sobotniego Koncertu Noworocznego,
w trakcie którego świętowaliśmy 20 lat istnienia naszej instytucji.
Dziękujemy: gościom, publiczności oraz wykonawcom.
Dziękujemy za wszelkie wyrazy sympatii, życzenia skierowane pod naszym adresem; te wypowiedziane publicznie i te które otrzymaliśmy drogą pocztową.
Przez 20 lat dostrzegamy, że jesteśmy lubiani - co nas bardzo cieszy. Przyznaję, że i my lubimy jak jesteście z nami i jesteśmy Wam potrzebni.

(inf. J.N.)

 


Obejrzyj zdjęcia z koncertu: http://www.domkultury.kozy.pl/galeria/koncert-noworoczny-2014/69
Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl