Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd Dom Kultury w Kozach - Slajd
Zajęcia w Domu Kultury
Zespoły i grupy artystyczne
Koncerty, spektakle, imprezy
Wystawy
Konkursy, przeglądy, festiwale
Koła i stowarzyszenia
Projekty
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kalendarz

Biuletyn Informacji Publicznej
Rygory sanitarne Domu Kultury w Kozach
Deklaracja dostępności
Polityka prywatności
Lista obsługiwanych stron (fanpage) przez Dom Kultury w Kozach
Klauzula informacyjna RODO
Aktualna jakość powietrza
Regulamin wewnętrzny
Oferta do sponsorowania

Projekty


Festiwal Aktywności (POKL 2008)

 

"Festiwal Aktywności" to tytuł projektu realizowanego w naszej gminie na przestrzeni od czerwca 2008 r. do stycznia 2009 r., którego jednym z głównych celów było uwrażliwienie lokalnego społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych poprzez aktywną integrację. W trakcie realizacji projektu spotykaliśmy się na imprezach sportowo-rekreacyjnych, imprezach kulturalnych oraz odkryliśmy swoje talenty na warsztatach twórczych. We wszystkich tych działaniach osoby niepełnosprawne wykazały się ogromnym zaangażowaniem i walecznością, bowiem niepełnosprawność nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy. Jeżeli znajduje się w przyjaznym otoczeniu sama daje sobie świetnie radę i staje się równorzędnym partnerem we wszystkich działaniach.

W trakcie realizacji projektu mogliśmy naocznie się przekonać, że niepełnosprawność lub jakakolwiek inność, które na co dzień czynią tak obdarzone osoby niedostrzegalnymi nie stanowi przeszkody by być twórczym, pracowitym, obdarzonym talentami i bogatą wyobraźnią człowiekiem. Przekonaliśmy się, że bariery, które stoją pomiędzy tzw. normalnym światem, światem osób stojących w cieniu tego „normalnego” świata są wytworem tylko naszej świadomości. Gdy w jednym szeregu stanęli ci, którzy na co dzień „wychodzą przed szereg” w swej pracowitości i zamiłowaniach by odebrać wyróżnienie Semper Melior nie dostrzegaliśmy, że w śród nich są osoby, dla których bywa, że przekroczenie progu własnego domu to ogromny wysiłek.

Cieszyliśmy się wspólną zabawą, muzyką i śpiewem w trakcie wieczornego widowiska Festiwale, festiwale. W ciemności nie dostrzegaliśmy twarzy, a tylko sylwetkę osoby stojącej obok, która wspólnie z artystami wykonywała znane przeboje.

Gdy widzieliśmy zmagania sportowe, w których na równych zasadach uczestniczyły osoby niepełnosprawne nie dostrzegaliśmy nic poza ogromną wolą walki, wysiłkiem sportowym i radością z sukcesu. Gdy na scenie stanęli niepełnosprawni artyści chłonęliśmy ich umiejętności i talenty. Nie zwracaliśmy uwagi czy to osoba młoda, czy wysportowana lub niepełnosprawna... Widzieliśmy tylko rozradowanego człowieka. Człowieka silnego, otwartego na świat, wrażliwego, utalentowanego, posiadającego umiejętności, których niejednokrotnie można pozazdrościć. O otwartości na świat osób niepełnosprawnych uczestniczących w projekcie przekonaliśmy się szczególnie na warsztatach twórczych, gdzie pod okiem instruktorów, uczestnicy (16 osób niepełnosprawnych) mogli wykonać własne prace artystyczne. Prace te prezentowano później podczas imprezy dożynkowej. Udział w warsztatach rozbudził nowe zainteresowania wśród uczestników. Jedna z uczestniczek zainteresowała się techniką serwetkową decoupage, inna haftem krzyżykowym. We wszystkich tych działaniach czynny udział brały nasze miejscowe wolontariuszki. Były to młode osoby bardzo zaangażowane we wszystkie działania. W sposób "profesjonalny" współpracowały z osobami niepełnosprawnymi, a praca ta przyniosła im wiele satysfakcji. Wielu z nich po raz pierwszy spotkało się z niepełnosprawnością.

Praca nad projektem pomogła nam wszystkim zrozumieć, iż fakt bycia niepełnosprawnym nie ujmuje tym osobom poczucia humoru, pewności siebie i radości z możliwości podjęcia jakiejkolwiek inicjatywy. To u osób pełnosprawnych częściej możemy zaobserwować lekkie zażenowanie lub kłopot z odnalezieniem odpowiednich słów czy lęk przed przypadkowym urażeniem osoby niepełnosprawnej.

 

"Powiesz mi, a ja zapomnę,

pokażesz mi, a być może zapamiętam,

włącz mnie do działania,

a zrozumiem i zachowam w pamięci."

/Konfucjusz/

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w projekcie Festiwal Aktywności. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się wyjątkową aktywnością i wzięli czynny udział w zawodach pływackich, rajdzie rowerowym i zabawach. Dziękujemy uczestnikom Promocji Młodych Talentów i gali Semper Melior za przykład, jaki dali swoją aktywną postawą życiową. Dziękujemy za radość, jaką otrzymaliśmy od uczestników warsztatów twórczych. Dziękujemy wszystkim widzom, kibicom i uczestnikom imprez za wspólną zabawę, pełną energii manifestację aktywności i integracji mieszkańców naszej miejscowości. Na koniec podziękowania należą się sporej gromadzie młodych osób, które podjęły się bezinteresownej pomocy w organizacji i przeprowadzeniu działań projektu Festiwal Aktywności.

Koordynator projektu - Teresa Herma
Dom Kultury w Kozach
43-340 Kozy
ul. Krakowska 2
tel. 33 817 42 32
e-mail: kultura@kozy.pl
All rights reserved
Copyrights 2012 DK Kozy
Wykonanie : litgraf.pl